Justice Home The Constitution Flag

Proclaimed Magisterial Districts

Home> Resources> Rationalisation of Magisterial District: Maps

Proclaimed Magisterial District Maps

On 1 December 2014, the Rationalisation of Magisterial Districts project started to align the magisterial districts in the country with municipal boundaries. This process also ensures that more people have access to justice services at courts that are located closer to where they live. Follow this link to view the FAQ.

Online maps and courts per region

Gauteng Magisterial Districts and Courts Map   Limpopo Magisterial Districts and Courts Map   Mpumalanga Magisterial Districts and Courts Map   North West Magisterial Districts and Courts Map   Northern Cape Magisterial Districts and Courts Map   Eastern Cape Magisterial Districts and Courts Map   Eastern Cape Magisterial Districts and Courts Map  KwaZulu-Natal Magisterial Districts and Courts Map  KwaZulu-Natal Magisterial Districts and Courts Map

 

Place name searches per province

Place name search: Gauteng, Limpopo, Mpumalanga, North West, Northern Cape, Free State, Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Western Cape

List of Provinces and their Magisterial Districts

KwaZulu-Natal Magisterial Districts

  1. Amajuba: Main Seat: Newcastle and Sub Districts: Dannhauser, Emadlangeni, Madadeni
  2. eThekwini: Main Seat: Durban and Sub Districts: eThekwini North, eThekwini South, eThekwini West
  3. Harry Gwala: Main Seat: Polela (Hlanganani) and Sub Districts: Greater Kokstad, Ubuhlebezwe, Umzimkhulu
  4. Ilembe: Main Seat: Kwadukuza and Sub Districts: Maphumulo, Ndwedwe
  5. King Cetshwayo: Main Seat: Empangeni and Sub Districts: Mthonjaneni, Nkandla, Umlalazi
  6. Ugu: Main Seat: Port Shepstone and Sub Districts: Umdoni, Umuziwabantu, Umzumbe
  7. Umgungundlovu: Main Seat: Pietermaritzburg and Sub Districts: Umgungundlovu East, Umgungundlovu West
  8. Umkhanyakude: Main Seat: Ubombo and Sub Districts: Ingwavuma, Mtubatuba, Umhlabuyalingana
  9. Umzinyathi: Main Seat: Dundee and Sub Districts: Msinga, Nquthu, Umvoti
  10. Uthukela: Main Seat: Ladysmith and Sub Districts: Ezakheni, Inkosi Langalibalele, Okhahlamba
  11. Zululand: Main Seat: Ulundi and Sub Districts: Abaqulusi, Nongoma, Uphongolo

Eastern Cape Magisterial Districts

  1. Amathole: Main Seat: Mnquma (Butterworth), Sub District: Amahlathi, Sub District: Great Kei, Sub District: Mbashe, Sub District: Ngqushwa, Sub District: Raymond Mhlaba
  2. Alfred Nzo: Main Seat: KwaBhaca (Mount Frere), Sub District: Matatiele, Sub District: Ntabankulu, Sub District: Winnie Madikizela-Mandela
  3. Buffalo City: Main Seat: East London, Sub District: Mdantsane, Sub District: Zwelitsha
  4. Chris Hani: Main Seat: Komani, Sub District: Emalahleni, Sub District: Engcobo, Sub District: Intsika Yethu, Sub District: Inxuba Yethemba, Sub District: Sakhisizwe
  5. Joe Gqabi: Main Seat: Sterkspruit, Sub District: Elundini, Sub District: Walter Sisulu
  6. Nelson Mandela: Main Seat: Gqeberha (Port Elizabeth), Sub District: Kariega (Uitenhage), Sub District: Motherwell, Sub District: New Brighton
  7. OR Tambo: Main Seat: Mthatha, Sub District: Ingquza Hill, Sub District: Mhlontlo, Sub District: Nyandeni, Sub District: Port St Johns
  8. Sarah Baartman: Main Seat: Makhanda (Grahamstown), Sub District: Blue Crane Route, Sub District: Dr Beyers Naude, Sub District: Kouga, Sub District: Ndlambe, Sub District: Sundays River Valley

Free State Magisterial Districts

  1. Fezile Dabi: Main Seat: Kroonstad and Sub Districts: Ngwathe; Parys; Mafube; Metsimaholo
  2. Lejweleputswa: Main Seat: Welkom and Sub Districts: Hennenman; Masilonyana; Nala; Odendaalsrus; Tokologo; Tswelopele; Virginia
  3. Mangaung: Main Seat: Bloemfontein and Sub Districts: Botshabelo; Thaba'Nchu
  4. Thabo Mofutsanyane: Main Seat: Phuthaditjaba and Sub Districts: Dihlabeng; Maluti-a-Phofung; Mantsopa; Nketoana; Phumelela; Setsoto
  5. Xhariep: Main Seat: Edenburg and Sub Districts: Letsemeng; Mohokare

Northern Cape Magisterial Districts

  1. Frances Baard: Main Seat: Kimberley; Sub Districts: Barkly West; Galeshewe; Haartswater; Jan Kempdorp; Warrenton
  2. John Taolo Gaetsewe: Main Seat: Kuruman; Sub Districts: Kudumane; Kathu; Olifantshoek
  3. Namaqualand: Main Seat: Springbok; Sub Districts: Calvinia; Fraserburg; Garies; Pofadder; Port Nolloth; Sutherland; Williston
  4. Pixley Ka Seme: Main Seat: Britstown; Sub Districts: Carnavon; Colesberg; De Aar; Douglas; Griekwastad; Hanover; Hopetown; Noupoort; Phillipstown; Prieska; Richmond; Victoria West
  5. ZF Mgcawu: Main Seat: Upington; Sub Districts: Groblershoop; Kakamas; Keimoes; Kenhardt; Postmasburg

Western Cape Magisterial Districts

  1. Cape Town: Main Seat: Cape Town and Sub Districts: Atlantis, Bellville, Goodwood, Khayelitsha, Kuils Rivier, Mitchells Plain, Simon's Town, Somerset West, Strand, Wynberg
  2. Cape Winelands: Main Seat: Worcester and Sub Districts: Drakenstein, Langeberg, Stellenbosch, Witzenberg
  3. Central Karoo: Main Seat: Beaufort West and Sub Districts: Laingsburg, Prince Albert
  4. Garden Route: Main Seat: George and Sub Districts: Hessequa, Kannaland, Knysna, Mossel Bay, Oudtshoorn
  5. Overberg:Main Seat: Hermanus and Sub Districts: Cape Agulhas, Swellendam, Theewaterskloof
  6. West Coast: Main Seat: Vredendal and Sub Districts: Bergrivier, Cederberg, Saldanha Bay, Swartland

North West Magisterial Districts

  1. Ditsobotla [Main Seat Lichtenburg: Sub Districts Coligny, Itsoseng]
  2. Greater Taung [Main Seat Taung: Sub District Kgomotso]
  3. Kagisano Molopo [Main Seat Ganyesa]
  4. Kgetlengrivier [Main Seat Koster: Sub District Swartruggens]
  5. Lekwa-Teemane [Main Seat Bloemhof: Sub District Christiana]
  6. Madibeng [Main Seat Brits: Ga-Rankuwa]
  7. Mafikeng [Main Seat Mmabatho]
  8. Mamusa [Main Seat Schweizer-Reneke]
  9. Maquassi Hills [Main Seat Wolmaranstad]
  10. Matlosana [Main Seat Klerksdorp: Sub Districts Orkney, Stilfontein]
  11. Moretele [Main Seat Temba]
  12. Moses Kotane [Main Seat Mankwe (Mogwase): Sub District Madikwe]
  13. Naledi [Main Seat Vryburg]
  14. Ramotshere Moiloa [Main Seat Lehurutshe: Sub Districts Zeerust, Groot Marico]
  15. Rustenburg [Main Seat Rustenburg: Sub District Tlhabane]
  16. Tlokwe [Main Seat Potchefstroom]
  17. Tswaing [Main Seat Delareyville: Sub Districts Atamelang, Ottosdal]
  18. Ventersdorp [Main Seat Ventersdorp]

Mpumalanga Magisterial Districts

  1. Bushbuckridge [Main Seat: Bushbuckridge; Sub District: Mhala]
  2. Chief Albert Luthuli [Main Seat: Elukwatini; Sub District: Carolina]
  3. Dipaleseng [Main Seat: Balfour]
  4. Dr JS Moroka [Main Seat: Siyabuswa; Sub District: Mbibana]
  5. Dr Pixley Ka Isaka Seme [Main Seat: Volkrust; Sub Districts: Amersfoort; Wakkerstroom]
  6. Emakhazeni [Main Seat: Belfast; Sub District: Waterval Boven]
  7. Emalahleni [Main Seat: Witbank; Sub Districts: Kriel; Vosman]
  8. Govan Mbeki [Main Seat: Evander; Sub Districts: Bethal; Secunda]
  9. Lekwa [Main Seat: Standerton]
  10. Mbombela [Main Seat: Mbombela; Sub Districts: Nsikazi; White Rivier]
  11. Mkhondo [Main Seat: Piet Retief [eMkhondo]; Sub District: Amsterdam]
  12. Msukaligwa [Main Seat: Ermelo; Sub District: Breyten]
  13. Nkomazi [Main Seat: Tonga; Sub District: Komatipoort]
  14. Steve Tshwete [Main Seat: Middelburg; Sub District: Hendrina]
  15. Thaba Chweu [Main Seat: Mashishing; Sub District: Graskop; Sub District: Sabie]
  16. Thembisile Hani [Main Seat: Kwaggafontein; Sub District: KwaMhanga]
  17. Umjindi [Main Seat: Barberton]
  18. Victor Khanye [Main Seat: Delmas]

Limpopo Magisterial Districts

  1. Ba-Phalaborwa [Main Seat: Phalaborwa; Sub District: Lulekani; Namakgale]
  2. Bela-Bela [Main Seat: Bela-Bela]
  3. Blouberg [Main Seat: Blouberg]
  4. Elias Motsoaledi [Main Seat: Groblersdal; Sub District: Moutse]
  5. Giyani [Main Seat: Giyani]
  6. Lepele-Nkumpi [Main Seat: Lebowakgomo]
  7. Lephalale [Main Seat: Lephalale; Sub District: Phalala]
  8. Letaba [Main Seat: Ga-Kgapane]
  9. Makhado [Main Seat: Louis Trichardt; Sub Districts: Dzanani; Hlanganani; Tshilwavhusiku; Tshitale]
  10. Makhuduthamaga [Main Seat: Nebo; Sub District: Sekhukhune]
  11. Malamulele [Main Seat: Malamulele; Sub Districts: Tiyani; Vuwani]
  12. Modimolle [Main Seat: Modimolle]
  13. Mogalakwena [Main Seat: Mahwelereng; Sub District: Mokopane]
  14. Molemole [Main Seat: Morebeng]
  15. Mookgopong [Main Seat: Mookgopong]
  16. Musina [Main Seat: Musina]
  17. Mutale [Main Seat: Mutale]
  18. Polokwane [Main Seat: Polokwane; Sub Districts: Mankweng; Seshego]
  19. Thabazimbi [Main Seat: Thabazimbi; Sub District: Northam]
  20. Thulamela [Main Seat: Thohoyandou]
  21. Tubatse [Main Seat: Burgersfort]
  22. Tzaneen [Main Seat: Nkowankowa; Sub Districts: Tzaneen; Lenyenye]

Gauteng Magisterial Districts

  1. Ekurhuleni Central [Main Seat Palm Ridge: Sub District Germiston]
  2. Ekurhuleni East [Main Seat Springs: Sub District Nigel]
  3. Ekurhuleni North [Main Seat Kempton Park: Sub Districts Boksburg, Tembisa]
  4. Ekurhuleni South East [Main Seat Benoni: Sub Districts Brakpan, Daveyton, Tsakane]
  5. Emfuleni [Main Seat Vanderbijlpark: Sub Districts Sebokeng, Vereeniging]
  6. Johannesburg Central [Main Seat Johannesburg: Sub District Soweto]
  7. Johannesburg North [Main Seat Randburg: Sub District Alexandra]
  8. Johannesburg West [Main Seat Roodepoort]
  9. Lesedi [Main Seat Heidelberg]
  10. Merafong [Main Seat Oberholzer: Sub District Fochville]
  11. Midvaal [Main Seat Meyerton]
  12. Mogale City [Main Seat Krugersdorp: Sub District Kagiso]
  13. Randfontein [Main Seat Randfontein]
  14. Tshwane Central [Main Seat Pretoria: Sub Districts Atteridgeville, Mamelodi]
  15. Tshwane East [Main Seat Ekangala: Sub Districts Bronkhorstspruit, Cullinan]
  16. Tshwane North [Main Seat Pretoria North: Sub District Soshanguve]
  17. Westonaria [Main Seat Westonaria]

Other Links:


Enquiries on this project can be directed to:
Mr Makena Z Moagi
Deputy Director (Court Establishment)
Tel: 012 315 1767. Fax: 086 507 4984, E-mail: Rationalisation@justice.gov.za